Anthropic, ChatGPT rakibi Claude 2’yi piyasaya sürdü

anthropic claude 2 llm large language model ai artificial intelligence chatgpt

Anthropic, gelişmiş bir büyük dil modeli olan Claude 2‘yi piyasaya sürdü. Claude 2, bir yardımcı iş arkadaşı veya kişisel asistanla yapılan konuşmaları simüle etmek için tasarlanmıştır. Son sürüm, gelişmiş konuşma yetenekleri, daha net açıklamalar, daha az zararlı çıktı üretimi ve genişletilmiş bellek gibi özelliklerle kullanıcı deneyimini geliştirmek için ince ayarlanmıştır.

Claude 2, kodlama becerilerinde selefiyle kıyaslandığında daha iyi performans göstermekte ve Codex HumanEval Python programlama testinde daha yüksek bir puan almaktadır. Ayrıca, ilkokul matematik problemlerini çözme yeteneği de GSM8k tarafından yapılan değerlendirmede önemli bir gelişme göstermiştir.

Sourcegraph CEO’su ve Kurucu Ortağı Quinn Slack, “Yapay zeka kodlaması söz konusu olduğunda, geliştiricilerin benzersiz kod tabanlarıyla ilgili hızlı ve güvenilir bir şekilde bağlama erişime, geniş bir bağlam penceresine ve güçlü bir genel muhakeme yeteneğine ihtiyaçları vardır” diyor.

“Bu sayede, geliştirme iş akışının en yavaş ve en sinir bozucu kısımları daha hızlı ve daha keyifli hale geliyor. Claude 2 sayesinde daha fazla geliştirici, dünyayı ileriye taşıyan daha fazla yazılım geliştirmeye yardımcı oluyor.”

Claude 2, genişletilmiş girdi ve çıktı uzunluğu özellikleri sayesinde 100.000 jetona kadar olan istemleri işleyebilmektedir. Bu gelişme, modelin teknik kılavuzlar veya kitapların tamamı gibi uzun belgeleri analiz edebilmesini ve daha uzun kompozisyonlar üretebilmesini sağlamaktadır.

Jasper Mühendislik Başkan Yardımcısı Greg Larson, “Claude 2’yi müşterilerimize sunmaktan ve gelişmiş anlambilim, güncel bilgi eğitimi, karmaşık istemler için geliştirilmiş muhakeme ve 3 kat daha büyük bir bağlam penceresiyle mevcut içeriği kolayca yeniden düzenleme yeteneği getirmekten gerçekten mutluyuz” dedi.

“Anthropic ile yaptığımız bu ortaklık sayesinde müşterilerimizin bir adım önde olmasına yardımcı olmaktan gurur duyuyoruz.”

Anthropic, Claude 2 tarafından zararlı veya saldırgan çıktıların üretilmesini en aza indirmeye odaklanmaktadır. Bu tür niteliklerin ölçülmesi zor olsa da, dahili bir değerlendirme Claude 2’nin selefi Claude 1.3’e kıyasla zararsız yanıtlar sağlama konusunda iki kat daha etkili olduğunu göstermiştir.

Anthropic, Claude 2’nin karmaşık çalışmaları analiz edebilme yeteneğine rağmen, dil modellerinin sınırlamalarını tanımanın önemli olduğunu kabul etmektedir. Kullanıcılar dikkatli olmalı ve bu sonuçlara gerçek referanslar olarak güvenmemelidir. Bunun yerine Claude 2, konuyla ilgili zaten bilgi sahibi olan ve sonuçları doğrulayabilen kullanıcılar tarafından sağlanan verileri işlemek için kullanılmalıdır.

Kullanıcılar Claude 2’nin yeteneklerinden yararlanırken, sınırlamalarını anlamak ve güçlü yönleri olan bilgi özetleme ve düzenleme gibi görevlerle sorumlu bir şekilde kullanmak son derece önemlidir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Geri Bildirimleri
Tüm yorumları görüntüle