Google, Bard sohbet robotunun yerini alması için Gemini’yi piyasaya sürdü

gemini

Google, kısa ömürlü Bard hizmetinin yerine daha gelişmiş yapay zeka sohbet robotu “Gemini”ni tanıttı.

Aralık ayında tanıtılan Bard, ChatGPT gibi sohbet robotlarıyla rekabet etmek üzere duyuruldu ancak sunumlarda yeterince etkileyici bulunmadı. Hatta Google çalışanları lansmanı “başarısız” olarak nitelendirdi ve CEO Sundar Pichai’yi eleştirdi.

Şimdi “Gemini” adıyla yeniden markalaşan Google, bu yeni ürünün doğal sohbetler için şirketin “en yetenekli model ailesi”ni temsil ettiğini belirtiyor. İki deneyim sunuluyor: Gemini Advanced ve bir mobil uygulama.

Gemini Advanced, Google’ın “en büyük ve en yetenekli son teknoloji AI modeli” olarak tanımladığı Ultra 1.0’a erişim sağlıyor. Kör değerlendirmelerde üçüncü taraf değerlendiriciler, karmaşık görevlerde (kodlama, mantıksal akıl yürütme ve yaratıcı iş birliği) alternatiflerden ziyade Ultra 1.0 ile güçlendirilmiş Gemini Advanced’ı tercih ettiler.

Yapay zeka, kişiselleştirilmiş dersler ve testler oluşturarak öğretmenlik yapabiliyor. Programcılar daha zorlu kodlama problemlerinde destekleniyor. Gemini Advanced, içerik oluşturucuların kitlelerini büyütmelerine yardımcı olmak için fikir üretmeleri ve stratejiler geliştirmeleri için tasarlanmış.

Google, Gemini Advanced’ın yeteneklerini genişletilmiş çoklu ortam etkileşimleri, interaktif kodlama, daha derin veri analizi gibi özellikler ekleyerek zamanla genişletmeyi planlıyor. Servis halihazırda 150’den fazla ülkede İngilizce olarak destekleniyor ve yakında daha fazla dil ekleyecek.

Gemini Advanced’a erişim, size 2 aylık ücretsiz deneme ve 2TB bulut depolama alanı sunan $19.99 (₺719.99) aylık abonelik gerektiren yeni Google One AI Premium Planı ile mümkün oluyor.

Ekran Resmi 2024 02 09 14.23.19

Google, Gemini Advanced’ın güvenli ve adil kullanımının sağlanması için lansman öncesinde dış incelemeler de dahil olmak üzere kapsamlı güvenlik ve etik kontrolleri uyguladığını vurguluyor. Detaylı bilgiye bu teknik rapordan ulaşabilirsiniz (PDF).

Son olarak, Google temel Gemini özelliklerine hareket halindeyken erişim sağlayan yeni mobil uygulamaları Android ve iOS cihazlarda kullanıma sundu. Kullanıcılar görüntü, görev ve benzeri konularda yardım isteyebilecek. Google, Gemini’yi ileride güçlü bir kişisel AI asistanı haline getirmeyi hedefliyor.

Gemini mobil uygulamaları şu an ABD’de Android için bağımsız uygulama olarak, iOS’ta ise Google uygulaması içinde İngilizce konuşma desteğiyle sunuluyor. Gelecek hafta uygulamalar Japonya ve Kore’de faaliyete geçecek, ardından diğer ülkelere ve dillere açılacak.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Geri Bildirimleri
Tüm yorumları görüntüle