Google, yapay zekaya yönelik ‘artan talebi’ karşılamak için Birleşik Krallık’taki veri merkezini duyurdu

google uk data centre ai artificial intelligence

Google, yapay zeka ve bulut hizmetlerine yönelik “artan talebi” karşılamak amacıyla Birleşik Krallık’ta yeni bir veri merkezine 1 milyar dolar yatırım yapacağını duyurdu.

Hertfordshire, Waltham Cross’taki 33 dönümlük arazi, işletmelere çok ihtiyaç duyulan hesaplama kapasitesini sağlayacak ve Google Cloud müşterileri ile Arama, Haritalar ve YouTube gibi ürünlere güvenen genel tüketiciler için AI inovasyonunu destekleyerek güvenilir dijital hizmetler sunacak.

Alphabet’in başkanı ve baş finansal sorumlusu Ruth Porat, veri merkezinin “Birleşik Krallık’taki ve geniş dijital ekonomideki en son yatırımımızı temsil ettiğini” söyledi. Ayrıca, bu yatırımın Saint Giles ve Kings Cross ofisleri, Cambridge ile yapılan çok yıllık bir araştırma anlaşması ve Birleşik Krallık’ı ABD ve İspanya ile bağlayan Grace Hopper deniz altı kablosu gibi önceki yatırımların üzerine inşa edildiğini ekledi.

Porat, tesisin “yapay zeka ve bulut hizmetlerimiz için artan talebi karşılamaya yardımcı olacağını ve Birleşik Krallık genelindeki işletmelere kritik hesaplama kapasitesi sağlarken yerel topluluk için inşaat ve teknik işler yaratacağını” belirtti.

Bilgi işlem altyapısı konusunda bir öncü olan Google, dünyanın en verimli veri merkezlerinden bazılarını işletiyor ve 2030 yılına kadar onları tamamen karbon-özgür enerjiyle, gün boyu sürekli olarak çalıştırmayı taahhüt etmiştir.

Geçen yıl Google, Birleşik Krallık operasyonlarını 2025’e kadar yüzde 90 temiz enerji ile izlemeye koymak üzere İskoçya’nın Moray West çiftliğinden ENGIE ile deniz üstü rüzgar enerjisi için bir anlaşma imzaladı.

Yeni veri merkezi, yerel evler ve işletmeler için ısıyı geri kazanırken aynı zamanda bir hava soğutma sistemi de desploy edecek.

Porat, yeni veri merkezini “Britanyalıları ve geniş ekonomiyi destekleyen yatırımlar serisinin en sonuncusu” olarak nitelendirdi ve bunu, Birleşik Krallık’a olan “sürekli bağlılığının bir kanıtı” olarak gösterdi. Diğer yatırımlar arasında, Central Saint Giles ofis alanı için 1 milyar dolar, bir milyon metrekarelik King’s Cross kampüsünü geliştirmek ve erişilebilir teknolojiyi teşvik eden bir Erişilebilirlik Keşif Merkezi bulunuyor.

Ofislerin, veri merkezlerinin ve deniz altı kablolarının ötesinde, Google bir milyondan fazla Britanyalıya dijital beceri eğitimi sağladı ve teknolojiye olan talepten faydalanmak için AI odaklı Dijital Garaj müfredatını genişletti.

Google’ın duyurusu, Microsoft’un geçen Kasım ayında Birleşik Krallık’ta 2.5 milyar sterlin değerinde bir veri merkezi onaylamasının ardından geldi. Bu onay, Microsoft’un 55 milyar sterlin değerindeki Activision Blizzard satın alması için düzenleyici engelleri aşmasının ardından gerçekleşti.

“Hazine Bakanlığı’nın açıklamasına göre, bu, Microsoft’un ülkedeki 40 yıllık tarihindeki tek seferdeki en büyük yatırımı olup, Birleşik Krallık’taki AI altyapısını Londra ve Cardiff’teki tesislerde büyütmesini ve kuzey İngiltere’ye potansiyel genişlemesini görecek. Bu genişleme, verimli, ölçeklenebilir ve sürdürülebilir AI özgü özellikli hesaplama gücüne yönelik patlayan talebi karşılamaya yardımcı olacak.”

“Veri merkezleri, AI modellerini geliştirmek için kritik olan büyük miktarlardaki dijital bilgiyi işler, barındırır ve saklar.”

Microsoft, makine öğrenimi ve yeni AI modellerinin geliştirilmesi için Birleşik Krallık’taki veri merkezini 20.000’den fazla gelişmiş GPU ile donatıyor.

Maliye Bakanı Jeremy Hunt, “Birleşik Krallık, Almanya ve Fransa’nın toplamından daha değerli bir ekosisteme sahip olan Avrupa’nın teknoloji merkezidir – ve bu yatırım, bizi bir bilim süper gücü olarak görme konusundaki bir başka güven oyu,” dedi.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Geri Bildirimleri
Tüm yorumları görüntüle