Google’dan Kariyerinize Katkı Sağlayacak 7 Ücretsiz Yapay Zekâ Kursu

cloudfy skills v4.max 2500x2500 1

Google Cloud, yapay zeka alanında sunulan 7 yeni ürün kursuyla bilgi edinme ve insanlarla iletişim kurma süreçlerini kolaylaştırıyor.

“Bu, Üretken Yapay Zekanın ne olduğunu, nasıl kullanıldığını ve geleneksel makine öğrenimi yöntemlerinden nasıl farklı olduğunu açıklamayı amaçlayan giriş düzeyinde bir mikro öğrenme kursudur. Ayrıca kendi üretken yapay zekâ uygulamalarınızı geliştirmenize yardımcı olacak Google Araçlarını da kapsıyor.”

Yapay zeka, günümüzde birçok sektörde ve alanda kullanılan ve geleceğin teknolojisi olarak kabul edilen bir alan haline geldi. Yapay zeka, insan zekasını taklit eden ve verilerden öğrenen bilgisayar sistemleri anlamına geliyor. Bu teknoloji, iş gücüne yardımcı olmak, karar süreçlerini hızlandırmak ve verimliliği artırmak için önemli bir araç haline geldi.

Google, yapay zeka konusunda dünya çapında öncü şirketler arasında yer alıyor. Şirket, yapay zeka odaklı birçok ürün ve hizmet geliştirerek, bu alanda hızlı bir şekilde araştırmalar ve inovasyonlar yapmaya devam ediyor. Ayrıca, Google yapay zeka eğitimine büyük önem veriyor ve bu alanda kendini geliştirmek isteyenlere ücretsiz kaynaklar sunuyor. Yapay zeka alanında becerilerini geliştirmek isteyenler, Google Cloud’un sunduğu 7 yapay zeka ürünleri kurslarından yararlanabilir ve bu büyüleyici teknolojiyi daha yakından keşfedebilirler.

Üretken yapay zekâya giriş

“Bu, Üretken Yapay Zekanın ne olduğunu, nasıl kullanıldığını ve geleneksel makine öğrenimi yöntemlerinden nasıl farklı olduğunu açıklamayı amaçlayan giriş düzeyinde bir mikro öğrenme kursudur. Ayrıca kendi üretken yapay zekâ uygulamalarınızı geliştirmenize yardımcı olacak Google Araçlarını da kapsıyor.”

Büyük dil modellerine giriş

“Bu kursta büyük dil modellerinin (LLM) ne olduğunu, kullanılabilecekleri durumları ve LLM performansını artırmak için hızlı ayar yapmayı nasıl kullanılabileceği giriş düzeyinde anlatılıyor.”

Dikkat mekanizması

“Bu eğitim, sinir ağlarının bir girdi dizisinin belirli bölümlerine odaklanmasını sağlayan güçlü bir teknik olan dikkat mekanizmasını anlatıyor. Dikkatin nasıl çalıştığını ve makine çevirisi, metin özetleme ve soru yanıtlama gibi çeşitli makine öğrenimi görevlerinin performansını artırmak için nasıl kullanılabileceği öğretiliyor.”

Transformer modeli ve BERT modeli

“Bu kursta Transformer mimarisi ve Transformer’lardan Çift Yönlü Kodlayıcı Temsilleri (BERT) modeli tanıtılıyor. Transformer mimarisinin öz dikkat mekanizması gibi ana bileşenlerini ve BERT modelini oluşturmak için nasıl kullanıldığını öğreten bu kursta ayrıca metin sınıflandırma, soru yanıtlama ve doğal dil çıkarımı gibi BERT’in kullanılabileceği farklı görevler hakkında da bilgi veriliyor.”

Görüntü oluşturmaya giriş

“Bu eğitimde yakın zamanda görüntü oluşturma alanında umut vaat eden bir makine öğrenimi modelleri ailesi olan difüzyon modellerini tanıtılıyor ve difüzyon modellerinin arkasındaki teori ve bu modellerin Vertex AI üzerinde nasıl eğitileceği ve dağıtılacağı anlatılıyor.”

Görüntü yakalama modelleri yaratma

“Bu kurs,derin öğrenmeyi kullanarak bir resim yazısı modelinin nasıl oluşturulacağını öğretiyor. Kodlayıcı ve kod çözücü gibi bir görüntü altyazılama modelinin farklı bileşenlerini ve modelinizi nasıl eğitip değerlendireceğinizi öğreneceksiniz. Bu eğitimin sonunda, kendi resim komutlarınızı oluşturabileceksiniz.”

Kodlayıcı – Kod Çözücü mimarisi

“Bu eğitim size makine çevirisi, metin özetleme ve soru cevaplama gibi görevler için gerekli olan kodlayıcı-kod çözücü mimarisinin bir kabataslağını sunuyor. Söz konusu mimarinin nasıl eğitileceğini, uygulamalı şekilde öğrenebilirsiniz.”

Eğer dilerseniz bu yapay zekâya giriş kurslarının ardından ek olarak Google Cloud’un yapay zekâ/makine öğrenimi konusundaki şu diğer kurslara da göz atabilirsiniz:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Geri Bildirimleri
Tüm yorumları görüntüle