Pony Toyota, Çin’de robotaksileri üretmek için ortaklık kurdu

a84b353433f5d2bff6f6e6fdac04b827

Otonom sürüş alanında faaliyet gösteren Pony.ai ile otomotiv devi Toyota, bir gün sürücüsüz robotaksiler geliştirmek üzere iş birliği yapacaklarını duyurdular.

Bu işbirliğini hayata geçirmek için iki firma, Toyota China ve Çin devletinin sahip olduğu otomobil üreticisi GAC’nin ortak girişimi olan GAC Toyota Motor Co. tarafından yaklaşık 139 milyon dolarlık bir sermaye ile bu yıl ortaklık kurmayı hedefliyor.

Bu yatırım, Toyota’nın 2020’de Pony.ai’ye yaptığı yaklaşık 400 milyon dolarlık yatırımın devamı niteliğinde. Gelecekte Toyota, Pony.ai’ye belirli bir miktar elektrikli araç sağlama sözü verirken, Pony ise bu araçları kendi otonom sürüş teknolojisi ve “robotaksi ağı platformu” ile entegre edeceğini ifade etti.

Pony.ai’ye yapılan 139 milyon dolarlık yatırım bağlam dışında büyük bir rakam gibi görünebilir, ancak şirket 2016’da kurulduğundan bu yana bir milyardan fazla finansman sağlamış durumda. Otonom sürüşteki bu öncü, yolda bazı engellerle karşılaşmış gibi görünüyor. 2021’de Kaliforniya’da sürücüsüz araç testlerine başlayan Pony, sadece altı ay sonra test izninin askıya alındığını deneyimledi. Aynı yıl, şirketin Ar-Ge ekiplerini birleştirerek bazı yöneticilerini işten çıkarması, otonom kamyon taşımacılığı hedeflerinin revize edildiğini gösteriyor. Bir sonraki yıl, Pony, şirketten ayrılan iki eski çalışanının ticari sırları çaldığı iddiasıyla Qingtian Truck adında bir startup’a dava açtı. Bununla birlikte, şirket kendi değerlemesinin 8,5 milyar dolar olduğunu duyurdu.

Pony.ai’nin karşılaştığı zorluklar sektör genelinde de görülüyor. Bir dönemin VC yatırımcılarının ilgi odağı olan otonom araç endüstrisi, birçok girişimin sonlandırılmasına neden olan bir konsolidasyon sürecinden geçti. Şimdi geriye kalan birkaç firma, ya halka açık ya da büyük şirketlerin kontrolünde, belki ilk başta tahmin edilenden daha yavaş bir tempo ile ticari operasyonlarını genişletiyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Geri Bildirimleri
Tüm yorumları görüntüle