Sarah Silverman Meta ve OpenAI’ye telif hakkı ihlali davası açtı

230710 sarah silverman mn 0825 48e9a7

Komedyen Sarah Silverman ve iki yazar, yapay zeka dil modellerini eğitmek için içeriklerini izinsiz kullandıkları iddiasıyla Meta Platforms ve OpenAI aleyhine telif hakkı ihlali davası açtı.

Silverman, Richard Kadrey ve Christopher Golden tarafından Cuma günü San Francisco federal mahkemesinde açılan toplu davada, Facebook’un ana şirketi Meta ve ChatGPT üreticisi OpenAI’nin sohbet botlarını eğitmek için telif hakkıyla korunan materyalleri kullandığı iddia ediliyor.

Microsoft tarafından desteklenen özel bir şirket olan Meta ve OpenAI, Pazar günü yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Davalar, sohbet botu geliştiricilerinin, kullanıcı istemlerine gerçekçi yanıtlar veren uygulamalar oluşturmak için telif hakkıyla korunan materyal yığınlarını kullanırken karşılaştıkları yasal risklerin altını çiziyor.

Silverman, Kadrey ve Golden, Meta ve OpenAI’nin, üreticilerinin insan konuşmalarını taklit ederek görevleri otomatikleştirmek için güçlü araçlar olarak sundukları sözde büyük dil modellerini geliştirmek için kitaplarını izinsiz kullandıklarını iddia ediyor.

OpenAI’ye karşı açılan davada, davacıların ChatGPT tarafından oluşturulan çalışma özetlerinin, botun telif hakkıyla korunan içerikler üzerinde eğitildiğini gösterdiği iddia ediliyor.

Davada, “özetlerde bazı ayrıntıların yanlış olduğu” ancak yine de ChatGPT’nin “eğitim veri setindeki belirli eserler hakkında bilgi sahibi olduğu” belirtiliyor.

Davalar, eserleri ihlal edildiği iddia edilen ülke çapındaki telif hakkı sahipleri sınıfı adına belirtilmemiş para tazminatları talep ediyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Geri Bildirimleri
Tüm yorumları görüntüle