Sheffield uzmanları, bal arısı beyinlerinin yapay zekada çığır açabileceğini söylüyor

130281870 beeonflowercloseup.jpg

Güney Yorkshire’lı bilim insanları, yapay zeka (AI) sistemlerini ve cihazlarını geliştirmek amacıyla arı beyinlerinin gücünden yararlanmaya çalışıyor.

Sheffield Üniversitesi’nden bilim insanları, bal arılarının yalnızca susam tanesi büyüklüğündeki beyinleriyle hızlı karar verme konusunda üstün olduklarına inanıldığını söylüyor.

Uzmanlar, arıların nektar için hangi çiçekleri keşfedeceklerine nasıl karar verdiklerini inceledi.

Çalışma lideri Dr. HaDi MaBouDi amacın “arılar gibi düşünebilen” yetenekli makineler geliştirmek olduğunu söyledi.

Çalışmada araştırmacılar 20 arıyı beş farklı renkteki çiçeği tanımaları için eğitti. Mavi çiçekler şeker şurubu, yeşil çiçekler acı tonik su ve diğer renkler de bazen glikoz içeriyordu.

Arılar daha sonra nasıl bir performans gösterdiklerini görmek için çiçeklerin sadece damıtılmış su içerdiği özel olarak inşa edilmiş bir bahçeye bırakıldı.

Deney sonucunda, yiyecek olduğunu düşündükleri çiçeklere doğru arı gibi koştukları – ortalama 0,6 saniyede oraya ulaştıkları – ve yiyecek olmadığını düşündükleri çiçeklerden de aynı hızla kaçındıkları görüldü.

‘Dikkate değer karar verme’

Sydney’deki Macquarie Üniversitesi’ndeki meslektaşlarıyla birlikte çalışan Sheffield Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nden Dr. MaBouDi şunları söyledi: “Bu çalışmada yaptığımız şey, bu olağanüstü karar verme yeteneklerini yönlendiren altta yatan mekanizmaları ortaya çıkarmaktır.

“Artık bunları, doğal dünyanın en verimli gezginlerinden bazıları olan arılar gibi düşünebilen daha iyi, daha sağlam ve riskten kaçınan robotlar ve otonom makineler tasarlamak için kullanabiliriz.”

Bilim insanları araştırmanın, geliştiricilerin bulguları yapay zeka destekli ürünlerini iyileştirmek için uyarlamalarına olanak sağlayacağını söylüyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Geri Bildirimleri
Tüm yorumları görüntüle