Yapay zeka çipi girişimi Tenstorrent, Hyundai ve Samsung’dan 100 milyon dolar yatırım aldı

GettyImages 1370578245 1

McKinsey’in raporuna göre, 2025 yılında yapay zeka çipleri, 450 milyar dolarlık yarı iletken pazarının %20’sini oluşturacak. The Insight Partners, 2018’de 5,7 milyar dolar olan yapay zeka çipleri satışının 2027 yılında 83,3 milyar dolara ulaşacağını ve yıllık bileşik büyüme oranının %35 olacağını tahmin ediyor. Bu oran, yapay zeka dışı çipler için beklenen büyüme oranından neredeyse 10 kat fazla.

Bu alandaki öne çıkan gelişmelerden biri, mühendislik uzmanı Jim Keller’ın liderlik ettiği yapay zeka donanım şirketi Tenstorrent’in, Hyundai Motor Group ve Samsung Catalyst Fund öncülüğündeki finansman turunda 100 milyon dolarlık yatırım aldığı haberidir.

Bu fonun toplamda 50 milyon doları, Hyundai’nin Hyundai Motor (30 milyon dolar) ve Kia (20 milyon dolar) otomobil üretim birimlerinden geldi. Hyundai ve Kia, Tenstorrent ile birlikte geleceğin mobil araçları ve robotları için özellikle CPU’lar ve yapay zeka işlemcileri geliştirmeyi hedefliyor. Geriye kalan 50 milyon dolar ise Samsung Catalyst, Fidelity Ventures, Eclipse Ventures, Epiq Capital ve Maverick Capital gibi risk sermayesi fonlarından sağlandı.

Özsermaye yerine kullanılan dönüştürülebilir tahvil, belirli bir olay gerçekleştiğinde özsermayeye dönüşen bir borç türüdür. Tenstorrent’in bu borç türünü tercih etmesinin tam nedeni açık değil, şirketin son değerlemesi de bu konuda bilgi vermiyor. Ancak Tenstorrent, en son 2 milyar dolar üzerinde bir değerlemeyle 200 milyon dolar yatırım aldı.

Dönüştürülebilir tahvil yatırımında Fidelity Ventures, Eclipse Ventures, Epiq Capital, Maverick Capital gibi firmaların katılımıyla Tenstorrent, toplamda 334,5 milyon dolarlık bir yatırım toplamış oldu. Keller, bu kaynağın ürün geliştirme, yapay zeka çiplerinin tasarım ve geliştirilmesi ve Tenstorrent’in makine öğrenimi yazılımı stratejisi için kullanılacağını belirtti.

Toronto merkezli olan Tenstorrent, RISC-V adlı açık kaynaklı komut seti mimarisine dayalı yapay zeka işlemcileri üretiyor ve yapay zeka yazılım çözümleri ile IP lisanslama hizmetleri sunuyor.

rnuUXh8kprc7HfoRAGgTvZ 1200 80

2016’da eski AMD mühendisi Ivan Hamer, AMD’nin entegre devre tasarımı eski direktörü Ljubisa Bajic ve AMD ürün yazılımı tasarım mühendisi Milos Trajkovic tarafından kurulan Tenstorrent, kaynaklarını kendi iç altyapısının geliştirilmesine ayırmıştır. 2020’de şirket, veri merkezleri, genel ve özel bulutlar, şirket içi sunucular ve uç sunucularda yapay zeka model eğitimini hızlandırmak amacıyla tasarlanmış, Tenstorrent’in tescilli Tensix çekirdeklerini barındıran Grayskull adında entegre bir sistem tanıttı.

Yıllar geçtikçe, büyük oyuncuların, özellikle Nvidia’nın gölgesinde kalarak, Tenstorrent odağını lisanslama ve hizmetlere yöneltti. Bajic da şirketteki liderlik pozisyonundan danışmanlık rolüne geçiş yaptı.

2021’de Tenstorrent, geliştiricilere donanım satın almadan yapay zeka modellerini çalıştırma imkanı sunan DevCloud isimli bulut tabanlı bir hizmeti piyasaya sürdü. Şirket yakın dönemde, Hindistan’ın sunucu sistemi üreticisi Bodhi Computing ve LG ile ortaklık anlaşmaları yaparak ürünlerini bunların sunucu ve otomobil teknolojilerine entegre etti. LG ile yapılan anlaşma kapsamında Tenstorrent, gelecek nesil veri merkezi ürünlerinde gelişmiş video işleme kapasitesi sunmak için LG ile işbirliği yapacağını duyurdu.

Tenstorrent, küresel varlığını genişletmek için Toronto, Austin ve Silikon Vadisi’nin yanı sıra Mart ayında Tokyo’da bir ofis açtı. Ancak asıl merak konusu, Tenstorrent’in yapay zeka çipi sektöründeki diğer büyük oyuncularla nasıl rekabet edeceği.

Google, büyük yapay zeka sistemleri için TPU adında özel bir işlemci üretti. Amazon, AWS müşterilerine eğitim ve çıkarım için özel çipler sunarken, Microsoft’un Athena isimli bir yapay zeka çipi üzerinde AMD ile işbirliği yaptığı belirtiliyor.

Öte yandan Nvidia, yapay zeka eğitimi için GPU talebinin artması sayesinde kısa süre içinde 1 trilyon dolarlık bir şirket haline geldi. Nvidia’nın GPU pazarındaki payı %80’e ulaştı. GPU’lar, özel yapay zeka çipleri kadar verimli olmasa da, paralel hesaplamalarla günümüzün en karmaşık modellerini eğitme kabiliyetine sahip.

Böyle bir rekabet ortamında, yeni başlayanlar ve hatta teknoloji devleri için zorluklar kaçınılmaz. Öyle ki, Microsoft ile anlaşması sona eren yapay zeka çip üreticisi Graphcore, değerinin 1 milyar dolar azaldığı haberlerinin ardından zorlu ekonomik koşullar nedeniyle işten çıkarmalar planladığını açıkladı. Aynı şekilde, Intel’e ait olan yapay zeka çip şirketi Habana Labs da çalışanlarının %10’unu işten çıkardı.

Yapay zeka çiplerinin üretiminde gerekli olan bileşenlerdeki kıtlık, rekabeti daha da kızıştırıyor. Hangi tedarikçinin lider olacağını zamanla göreceğiz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Geri Bildirimleri
Tüm yorumları görüntüle